تعریف کلی آبنما

آدم مجموعه‌ای است پیچیده از روح ذهن و جسم. همان‌گونه که جسم آدم ی به غذا نیازمند است، ذهن روح او نیز طالب عناصری است که به او آرامش ببخشد. در جامعه شهری که ساختمان‌های بلند خیابان‌ها زندگی اتومبیل ی تمام جا را احاطه کرده است، جلوه‌های زیبا یی هنر، بهترین پناه جهت روح خسته آرامش‌طلب آدم ی است.

img799 zc 13940823 214729  تعریف کلی آبنما
آبنما

آبنما

امروزه در شهرها شاهد عناصری با بافت سخت مثل بتن و … به جای عناصر طبیعی (پوشش گیاهی) هستیم. لذا بایستی با به‌کارگیری عناصری که بافت نرم دارند، گوشه عزلت و زیبا یی فراهم کرد تا به روان آدم آرامش بخشید. این مکان‌ها می‌توانند پارک‌ها و باغ‌های شهری باشند. آب یکی از این عناصر به شمار می‌رود چه در حالت سکون چه در حالت حرکت نوازش‌دهنده روح آدم است. حرکت موزیک آب، در جلوه‌گری بیشتر محیط سبز نقشی در خور توجه دارد. می‌توان آب را به صورت جویبار و چشم ه جهت نقاط آرام و بی سر صدا به صورت آبشار و فواره‌های بزرگ برای نقاط پرازدحام شلوغ طراحی کرد.

آب انعکاس

سطح آب ساکن، با انعکاس نور مانند آیینه عمل می‌کند پدیده های اطراف خود را با چرخش ۱۸۰ درجه نمایش می‌دهد، هم‌چنین انعکاس پوشش گیاهی در آب تابش نور خورشیدروی گیاهان آبزی موجود روی آب، عکس زیبا یی جهت بیننده به وجود می‌آورد. آب در حال حرکت هم منعکس‌کننده امواج نور در فضاست؛ مانند نوری که از جویبار روان روی برگ درختان منعکس زیبا می‌شود.

آب اثر آن در كم شدن درجه گرما ارتقا رطوبت

آب در پارک‌ها و باغ‌ها به هر یک از صور مختلف، به نحوی در نرمال کردن درجه گرما هوا، تامین رطوبت نسبی برای گیاهان و ایجاد طراوت، تاثیر گذار است. مجموعه این عوامل از یکنواختی خشکی محیط می‌کاهد.

طراحی آب در سبک‌های مختلف

جذابیت آب از دیگر عناصر موجود در پارک بیشتر است. آب‌نما عنصری است که اگر در پارک‌ها بهتر و کامل طراحی شود. ترکیب مناسبی ایجاد می‌نماید اگر به طور صحیح مورد مصرف قرار نگیرد. باعث ضایع شدن روش طراحی خواهد شد. جهت احتراز از ظهور چنین موارد ی باید با احتیاط عمل کرد.

آب‌نماها را می‌توان به دو صورت مرتب یا غیر مرتب طراحی کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک