دید در شب مادون قرمز (IR) چیست؟

عبارت infrared) IR) به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین های دید در شب IR از طریق استفاده از LEDهای مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را فراهم می اورند.

293.EXIR IR دید در شب مادون قرمز (IR) چیست؟

دوربین مدار بسته دام,دوربین مدار بسته بولت,دوربین مدار بسته
امواج مادون قرمز به بخش ی از طیف امواج گفته می شود که به وسیله چشم آدم قابل روئیت نیستند اما به وسیله سنسورهای تصویر دوربین ها قابل شناسایی هستند . از این طریق دوربین های دید در شب میتوانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف را روشن کنند.
باید مد نظر داشته باشید که نور مادون قرمز از برد کمتری نسبت به نور مرئی برخوردار است و قسمت وسیع ی از طیف آن امکان رد شدن از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر دوربین نور دوربین به وسیله آن منعکس جالب می شود.
پرتو مادون قرمز همچنین امکان شناسایی رنگ ها جهت حسگر دوربین را از بین خواهد برد و همه عکسهایی که از طریق روشنایی این چراغ ها ضبط شده باشند به صورت سیاه سفید دیده می شوند.
نقاط ضعف دید در شب IR

با وجود اینکه به واسطه سادگی و کم نرخ بودن مصرف از دید در شب IR در دروبین های مداربسته زیاد رایج است ولی با این حال این شکل از دید در شب نقاط ضعف نیز هست:

اشباع تصویر : بزرگترین نقطه ضعف دید در شب IR اشباع شدن تصویر به واسطه نزدیک شدن اجسام با افراد به دوربین است. به دلیل پرتاب نور بالا در دوربین های دید در شب و سیاه و سفید بودن عکس در صورت نزدیک شدن افراد به دوربین ممکن است صورت آنها به طور کامل روشن به نظر رسد که امکان تشخیص صورت را كم شدن خواهد داد. مکانیزم Smart IR جهت جبران این نقطه ضعف ایجاد شده است و با تنظیم IR دوربین اقطعا ل اشباع شدن اجسام نزدیک به دوربین را كم شدن می دهد.
انعکاس روی سطوح: سطح فلزی شیشه ای نور مادون قرمز را به نحوی مفرق از نور مرئی منعکس زیبا می کنند. این مورد باعث خواهد شد امکان دیدن اجسام پشت شیشه كم شدن یابد یا پلاک خودروها بر اثر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت کاملا روشن به نظر رسد. به همین دلیل دوربین های دید در شب را به صورت بدون IR انتخاب کرده جهت خواندن پلاک از نور مرئی مصرف می کنند.
برد پایین: انتشار امواج مادون قرمز با برد کمتری نسبت به نور مرئی صورت می گیرد اما LEDهای مادون قرمز حتی در صورت زیاد بودن از نظر تعداد هم نور محدودی را ایجاد می کنند. برد مفید دوربین های دید در شب بیش از ۳۰ متر نیست در صورتی که محیط کاملا تاریک و باز باشد این برد کمتر نیز خواهد شد.

EXIR IR به جه معناست؟

LEDهای دید در شب EXIR نوعی از LEDهای پرقدرت دید در شب هستند که به علت تمرکز بیشتر و انتشار متمرکز برد دید در شب خیلی بیشتری را برای دوربین های مداربسته ایجاد می کنند. مصرف از دوربین های با این نوع دید در شب برای ایجاد دید در شب برد بالا خیلی مناسب خواهد بود.
LEDهای دید در شب EXIR بر روی دوربین دام هایک ویژن

IR Cut به چه معناست؟

IR Cut نام نوعی فیلتر است که از ورود انواج مادون قرمز در طول روز به دوربین پیشگیری می نماید .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک