۲۰ توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

ra4 4379 20 توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

هدف

پیشنهاد های کلیدی عبارتند از:
۱- توکل بر خدا : توکل یعنی اینکه تلاش تلاش ت را بکن و تدبیر امور را به خدا بسپار. قرآن کریم می فرماید: «مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»؛ هر که اتکایش به خدا باشد، خدا برای ‏ او کافی است، «إنَّ اٌللهَ يُحِبُّ اٌلْمٌتَوَكِّلِينَ.» خداوند توکل کنندگان را رفیق دارد. به هر حال با هر توانایی که دارید به خدا توکل بکنید ؛ به قول حافظ: تكيه بر تقوا و دانش در طريقت كافريست/ راهرو گر صد هنر دارد توكل بايدش. توکل بر خدا به شما آرامش می دهد، چیزی که بدان محتاج هستید.
۲- داشتن هدف: داشتن هدف به شما انگیزه ی حرکت می دهد و مهمترین علت جهت کسب موفق یت است . وقتی به هدفتان نگاه می بکنید انگیزه ی شما برای تلاش و تلاش ، مضاعف می شود و این با کیفیت ترین دستاورد داشتن هدف است. شما امسال یک هدف بزرگ دارید، پس برای رسیدن به آن بایستی تمام همت را به کار بگیرید.
۳- پروگرام ریزی صحیح: برای رسیدن به هدف باید برنامـه ریزی صحیح داشته باشید. (حاوی برنامـه های بلند مدت، بین مدت کوتاه مدت) بدون پروگرام ریزی صحیح تلاش های شما نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت. پروگرام ریزی صحیح، مدیریت زمان را در اختیار شما قرار می دهد شما را از سردرگمی رها می سازد، مسیر رسیدن به هدف را روشن می سازد و هر زمان شما را متوجه می سازد که تا رسیدن به هدف چه فاصله ای باید طی بکنید . مد نظر داشته باشید که هر دانش آموز بایستی روش صحیح پروگرام ریزی کوتاه مدت (هفتگی) را شخصا فراگیرد جهت خود برنامـه بنویسد.
۴- آشنایی باآموزش های صحیح مطالعه. یادگیری به دنبال فرایند علمی در فرد حاصل می شود. پس برای یادگیریِ بهتر می بایست با اصول و فنون صحیح یادگیری آشنا شوید. اما شاید در قدیم شما با یکروش ویِژگزینشه درس ها را آموخته باشید ولی در هر صورت آبرخي از روشهای صحیح تحقيق جهت شما مفید خواهد بود.
۵- آمادگی جسمی: شرایط جسمی مطلوب در یادگیری شما تاثیر بسياري دارد؛ پس برای اینکه جسم سالمی داشته باشید تا بتوانید بهتر درس بخوانید می بایست : تغذیه مناسب داشته باشید، ورزش بکنید و به میزان لازم بخوابید.
۶- به آرامش روحی و روانی مد نظر داشته باشید و در صورت داشتن اضطراب ِ بیش از میزان معمول یا هر مساله دیگری که سبب اختلال در یادگیریتان می شود از مشاورتان کمک بخواهید.
۷- نگرش مثبت داشته باشید و در جهت آن تلاش و تلاش بکنید . «اگر گویی که نتوانم، برو بنشین که نتوانی/ و گر گویی که بتوانم، قدم در نه که بتوانی» . داشتن نگرش بد شما را از تلاش و تلاش باز می دارد. یادتان باشد که همیشه به خدا امید داشته باشید و جهت رسیدن به خوب یت تلاش بکنید . اصلا امیدوار بودن و تلاش کردن، بخشی از موفق یت است!
۸- در یکی از آزمون های تست ی معتبر کمپانی بکنید تا نقاط ضعف و قوت خود را بیابید. سعی بکنید بر طبـق برنامـه های بین مدت بلند مدت برگزار کننده ی آزمون پیش بروید. این اقدام به شما در داشتن پروگرام های بلند مدت بین مدت یاری بسياري می نماید و خیالتان را از این بابت آسان می نماید . مد نظر داشته باشید که نتایج این آزمونها نمی بایست شما را مغرور یا مایوس نماید . تجربه نشان داده که تغییر در روند نتایج آزمونهای تست ی بارها بارها اتفاق افتاده است، این بستگی به شرایط شما دارد.
۹- یک دانش آموز جهت آمادگی در آزمون همه ی می بایست مخصوص ای جهت مطالعه در نظر بگیرد به قول مشهور از خود مایه بگذارد. دانش آموزان موفق روزهای مدرسه ۵ ساعت روزهای تعطیل ۱۰ ساعت بررسي می کنند. اما این میزان با توجه به میزان توانایی و نیاز شما می تواند مفرق باشد. مد نظر داشته باشید که سلامت جسمی و روحی شما از هر چیز دیگری مهمتر است و نباید فدای ساعت بررسي شود.
۱۰- مهمترین منبع جهت آزمون همه ی کتاب های درسی است؛ اما در کنار آن به تهیه و تولید کتاب های کمک درسی و تست ی مناسب كار نمایید. ( دبیران، دانش آموزان سال قبل و دوست ها همکلاسی می توانند در این رابطه به شما یاری کنند) همچنین دفترچه های پرسش های کنکور ۶ سال قدیم را تهیه و تولید بکنید در موقع مناسب از آنها استفاد بکنید .
۱۱- مرور مرتب به موقع درس ها: درس ها را به طور مرتب مرور بکنید این امر باعث تثبیت یادگیری و پیشگیری از فراموش شدن مطالب آموخته شده می شود.(به ویژه به «مرور آخر» در یک ماه باقیمانده به آزمون همه ی مد نظر داشته باشید )
۱۲- از فنون تست زنی هنر آزمون دادن آگاه شوید. آزمون دادن هنر است و داشتن معلومات درسی به تنهایی کافی نیست! مهمترین وظیفه ی شما بعد از هر آزمون آزمایش ی نقد علمی آن آزمون است. با استفاده از فرم های ویژه می توانید به تحلیل آزمون بپردازید از نقاط قوت ضعف خود اطلاع یابید.
۱۳- به طور همزمان درس های عمومی و اختصاصی را بررسي نمایید. غلط بزرگی که بعضی داوطلبان مرتکب می شوند این است که دروس عمومی را برای ایام بعد از عید می گذارند! مد نظر داشته باشید که برخي از داوطلبان به برکت درصد های بهتر ِ دروس عمومی به رشته ها دانشگاه های خوب راه یافته اند.
۱۴- سعی بکنید تراز درس های خود را میزان بکنید . در نظر داشته باشید که بالا رفتن تراز شما در یا دو درس که توانایی خاصی دارید به نفع شماست اما عکس جالب آن به زیان شماست. در صورت نیاز، جهت بالا بردن تراز درس هایی که در آن ضعیف هستید از کلاس های ویِژگزینشه استفاده بکنید .
۱۵- پاسخگویی به موارد آزمون همه ی دارای معین ی است، حتمـا از جدول زمانبندی سوالات کنکور در رشته ی خودتان آگاهي داشته باشید.
۱۶- به توزیع مباحث دروس در آزمون های همه ی سال های قبل مد نظر داشته باشید اما تنها ملاک شما برای تحقيق نباشد!
۱۷- کارنامـه ی داوطلبان سال قبل: به درصد داوطلبان سال قبل رتبه های کسب شده و رشته ـ شهرهای قبول شده توسط داوطلبان سال قبل مد نظر داشته باشید تعدادی ازکارنامـه های آنها را نگاه بکنید .
۱۸- از تجربیات افراد دیگر مصرف بکنید ولی تقلید نکنید. هر کس شرایط توانایی های ویِژگزینشه خودش را دارد تقلید صرف ازراهنمای دیگران کار درستی نیست.
۱۹- از ضوابط شرایط برگزاری آزمون همه ی آگاهي داشته باشید ؛ نوع پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور، رتبه، سهمیه، نمره کل، زیرگروهها، ضرایب دروس …. از عبارت نکاتی است که می بایست اطلاع داشته باشید.
۲۰- در نهایت جهت گزینش رشته علاوه بـر بررسي ی دفترچه های راهنمای سازمان سنجش با افراد ذیصلاح مشورت بکنید . گزینش رشته جهت افرادی که رتبه های پایین تری کسب می کنند کار آسان تری است ولی هر چه رتبه ی شما بالاتر باشد بایستی در گزینش رشته دقت کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک