انتها نامـه انواع سیـستم های بارکدینگ

تشخیص صوت :
3036graduat انتها نامـه انواع سیـستم های بارکدینگ
انجام پایان نامه کامپیوتر

پایان نامه مدیریت,پایان نامه مدیریت,پایان نامه مدیریت

مصرف از سیـستم های تشخیص صوت این امكان را می دهد تا ورود اطلاعات به كامپیوتر فقط با بازگویی كلمات بوسیله کاربر انجام شود.این امكان درموارد ی كه مشغولیت كارگرد خیلی است وباید دستهایش آزاد باشند بسیار زیاد مفید بوده و بازده كار را بالا می برد.در اینروش اصوات تولید شده آدم تبدیل به علائم دیجیتال شده توسط پروگرام دستگاه با لغات موجود در بانك اطلاعاتی مقایسه و مفهوم كلام توسط كامپیوتر درك می شود. این سیستم ها اکثرا ٌ قابلیت درك تا ۱۰۰۰ كلمه ( بسته به نوع و قیمت ) را دارند. مزیت زیاد اینراهنمای در اکنون تی است كه به هر دو قوت بینایی و دستی کارگر همزمان نیاز است، از عبارت وقت دریافت ارسال اجناس، كنترل كیفیت ، مرتب كردن كالا.
از محدودیتهای این سیسـتم می توان وابستگی نیاز مبرم به تنظیم جهت فركانس صوتی کاربر ، محدودیت كلمات مورد استفاده در نتیجه نیاز به روش فرد برای بازگویی عبارات بهراهنمای خاص در آخر، نرخ نسبتا بالا در مقایسه با دیگرروش های شناسایی خودكار برشمرد.
١ كارتهای هوشمند :
از نو ترین تكنولوژی های شناسایی خودكار، کارتهای هوشمند هستند . یك كارت هوشمند حاوی یك میكروچیپ است كه بر روی یك كارت پلاستیكی جایگذاری گردیده است . این میكروچیپ قادر به ذخیره یك كد یا نهایت یك بانك اطلاعاتی ( بر حسب نوع برچسب ) است . آسان ترین ارزانترین این كارتها همانهایی می باشند كه به منظور پرداخت اعتباری به كار می روند. نمونه ای كارتها هم اكنون در سیستم های تلفن كشورمان مصرف می شود.
هم اكنون در جهان ی صنعتی از كارتهای هوشمند مصرف وسیع ی در زمینه های شناسایی افراد در سیسـتم های حفاظتی، كنترل تردد، پرداخت وجه در فروشگاهها و جابجایی اطلاعات به عمل می آید.
١ باركد :

تكنولوژی باركد از متداولترین روشهای شناسایی خودكار است. هر باركد حاوی تعدادی نوارهای موازی رنگی (اکثرا ٌ سیاه سفید) با پهنای مفرق است . این خطوط عمودی بوسیله دستگاه كدخوان خوانده شده وارد كامپیوتر می شود. به منظور ایجاد قابلیت خوانده شدن باركدهای مختلف بوسیله انواع باركد خوانها، استاندارهایی برای تولید و ساخت باركد به وجود آمده است. فرق هر یك از استاندارها در قابلیت كد كردن اعداد و حروف نمادها،طول باركد حاصله، اندازه ذخیره ســازی اطلاعات نسبت به پهنای باركد برخي نكات فنی دیگر است . به منظور خواندن هر استاندارد خاص بایستی دستگاه كدخوان قابلیت پشتیبانی آن استاندارد را داشته باشد.
٨-١ برتری های سیـستم باركد به دیگر سیـستم های شناسایی خودكار :
– پایین بودن نرخ های كلی سیستم ( نصب، راه اندازی،مراقبت )
– كم اندازه بودن تجهیزات سیـستم
– گستردگی زمینه های كاربرد
– وجود استاندارهای جهان ی پذیرفته شده در سطح كشورها

– امكان بهره گیری از تجهیزات موجود پروگرام ی سخت افزاری ( عموما كامپیوترهای شخصی ) در محیط كار.
بارکد:
١-٢ تعریف بارکد :
به زبان آسان مى توان گفت: مجموعه اى از میله ها یا خطوط سیاه رنگى که اکثرا ٌ ً بر روى زمینه اى سفید چاپ مى شود و به وسیله آن از کالاى خریدارى شده شناسایى ضروری به عمل مى آید قیمت آن معین مى شود و چنانچه به دنبال تعریف دقیق ترى هستید، می بایست گفت:بارکد جمله است از انتقال داده ها از طریق امواج نورى. آنها مجموعه اى از خطوط میله اى موازى با عرضهاى گوناگون (پهن و نازک)هستند که اندازه هر خط معنا مفهوم خاصى براى دستگاه بارکدخوان دارد.در واقع دستگاه بارکدخوان اتومبیل ى است که اطلاعات را به شکل بصرى بر روى صفحه نمایش مى دهد.

٢-٢ تاریخچه بارکد :
ایده بارکد بوسیله Norman Joseph Woodland و Bernard Silver بوجود آمد . در سال ۱۹۴۸ آنها از دانشکده Drexel فارغ التحصیل شدند. آنها بعد از شنیدن اینکه رئیس کمپانی فروش مواد غذایی می خواست روال پرداخت قیمت کالا را اتوماتیک نماید این ایده را خلق کردند. یکی از اولین طرحهای آنها این بود که از رمز مورس که چاپ شده به صورت عمودی دراز شده است استفاده کنند . که بصورت نوارهای باریک و پهن نشان داده می شود . بعدا آنها به مصرف از بارکد از نوع دایره های نیز مرکز (bulls-eye) معطوف شدند. آن دو در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان “Classifying Apparatus & Method” در اختراعات آمریکا به شماره ۲,۶۱۲,۹۹۴به ثبت رساندند. اختراع در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ منتشر شد.
اولین بارکد خوان بوسیله Woodland ( آن موقع کارمند IBM بود ) و Silver در سال۱۹۵۲ ساخـته شد و حاوی لامپ ۵۰۰ واتی یک لوله خلا تشدید کننده نور بود که بوسیله کمپانی RCA برای آهنگ فیلم جالب ساخـته شده بود
(به صورت نور روی فیلـم نوشته می شد ) دستگاه زیاد قابل استفاده نبود ( دستگاه به آسانی یک نوسان نما بود ، و لامپ ۵۰۰ وات نسبتا کاغذ اولین نمونه بارکد را سوزاند ) جهت مصرف تولید نشد . در ۱۹۶۲ آنها اختراع را به شرکـت Philco فروختند ، که بعدا آن را به مجموعه RCA فروخت . پیشرفت لیزر ممکن تولید و ساخت که بارکد خوان ها زیاد ارزانتر تهیه و تولید شوند ، پیشرفت مدارات مجتمع ( IC ) رمزگشایی بارکد خوانده شده را ممکن تولید و ساخت . متاسفانه Silver در ۱۹۶۳ در سن ۳۸ سالگی درگذشت قبل از اینکه چیزی از اختراع حاصل شود. در ۱۹۷۲ یک فروشگاه Kroger در شهر Cincinnati با مصرف از یک بارکدخوان از نوع دایره های هم مرکز (bull-eye) با کمک مجموعه RCA آزمایش ی را انجام داد . متاسفانه بارکد های دایره های مرکز به راحتی چاپ کثیف می شدند خیلی خوب نبودند . در این مدت Woodland در IBM بارکد خطی را به وجود می آورد که در ۳ آوریل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهان ی (Universal Product Code) گزینش شد . در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴ ،در سوپرمارکت Marsh در ایالت Ohio شهر Troy اولین محصول فروشگاه ( بسته آدامس ) بوسیله دستگاه بارکد خوان فروخته شد ( این بسته آدامس اکنون در موزه Smithsonian تاریخ آمریکا موجود است )
درسال ۱۹۹۲ مدال ملی تکنولوژی بوسیله رئیس جمهور George H. W. Bush به Woodland اهدا شد.
در حالی که شاید چنین به نظر برسد که بارکد ها همیشه با ما بوده اند اما بارکد ها تا دهه ی ۱۹۷۰ کاربر دی نداشتند . تا اینکه در سال ۱۹۷۴ اولین اسکنر (بارکد خوان) تهیه و تولید شد و اولین محصول بارکد گذاری شد .
ایده مصرف از بارکد به مدتی قبل برمی گردد ، در سال ۱۹۳۲ والاس فلینت پیشنهاد داد که جهت کنترل خرده فروشی ها می توان از یک سیسـتم اتوماسیون مصرف نمود در حالی که فکر ایده او در آن قابل انجام نبود ولی او ایده اش را در حرفه ی پی گیری کرد . فلینت آدم ی خسیس صاحب فروشگاه زنجیره ای مواد غدایی بود . ایده های او در حدود ۴۰ سال بعد منجر به گسترش کد UPCشد .
طی دهه ی ۴۰ ۵۰ ۶۰ چندین نمونه کد مختلف از عبارت bull’s eye , numeral چند نمونه دیگر گسترش پیدا کرد ،تعداد زیاد ی از نرم افزاهای جزئی باعث گسترش بارکد شدند فرد د آن در صنعت رونق یافت.
٣-٢ ضرورت استفاده از بارکد :
گرداندن یک فروشگاه کار مساله و پردردسرى است. مدیران صاحبان آن می بایست از میزان موجودى که از هزاران کالاى کوچک و بزرگ دارند، مطلع باشند (کالاهایى که مجبور به خرده فروشى آن هستند و در طولانى از انبارهایشان بیرون مى روند.(
همين طور که فروشگاهها، بزرگ و بزرگتر شدند تا به فروشگاههاى زنجیره اى امروزى رسیدند، کار مساله و مساله تر شد. نخست مجبور شدند در فروشگاهها را هرچند وقت یکبار ببندند تمام کیسه ها بسته ها کنسروها را شمارش کنند٬ کار زیاد دشوارى بود.
این کار سخت تعرفه بردار بیش از یک بار در سال انجام نمى شد (انبارگردانى)، پس مدیران فروشگاهها مجبور بودند بیشتر کارهایشان را بر طبـق حدس گمان انجام دهند و در نهایت این نیاز مادر اختراع شد!
١-٣-٢ سیسـتم بارکدگذارى چگونه شروع شد؟
در سال ۱۹۳۲ گروهى از دانشجویان رشته مدیریت بازرگانى دانشگاه هاروارد، تصمیم گرفتند روشى را گزینش کنند تا بر اساس آن مشتریان کالاى مورد نظرشان را از درون کاتا لوگى پیدا کنند پس با برداشتن کارت هاى ویِژگزینشه چسبانده شده در کنار نام هر کالا و تحویل به مسؤول کنترل قرار دادن آن در دستگاه کارت خوان پانچ، مستقیماً کالا را از طریق انبار به باجه کنترل انتقال دهند صورتحساب کامل را دریافت کنند و با اهمیت تر از تمام صاحبان فروشگاه از موجودى انبار خود اطلاعات به روزى داشته باشند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک