روش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین

لنزهای تیلت شیفت (Tilt-shift lenses) به طور بدنامی گـران قیمت می باشند ، ولی شما می توانید با لنز معمولی بدون خرید لنز تیلت شیفت، یک افکت مشابه به دست آورید. این تکنیک به اصطلاح «لنز آزاد – free-lensing» نامیده می شود که در آن شما لنز را جدا کرده در حین عکاسی آن را در مقابل دوربین نگه می دارید. این تکنیک عکاسی می تواند به افکت های بسیار زیاد جالبی منجر شود. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید تاآموزش تقلید «افکت تیلت شیفت» را به شما راهنمای دهیم.
lensbaby spark lenzak روش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین
آموزش عکاسی حرفه ای

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

مانند یک لنز تیلت شیفت، با لنز «آزاد – جدا شده از دوربین» شما می توانید صفحه فوکوس را در تصویر خود تنظیم بکنید ، به طوری که تنها نوار باریک شارپ باشد.

اما اگر چه شما می توانید از هر لنزی جهت اینآموزش استفاده بکنید ، اما لنزهای آنالوگ قدیمی خوبتر می باشند ، چراکه شما را قادر می سازند تا دیافراگم را به صورت دستی تنظیم بکنید . شما می توانید لنز قدیمی کاملا ارزان قیمت را انتخاب بکنید ، و نیازی نیست که درباره متناسب بودن آن نگـران باشید چون ضروری نیست که به دوربین متصل شود. ما جهت عکس جالب های خود از یک لنز قدیمی فوجیکا (Fujica) 50 میلی متر f/1.9 مصرف کردیم که برای مصرف با یک دوربین SLR فیلم جذاب ی ۳۵ میلی متری طراحی شده است.

این نحوه به کمی آزمایش نیاز دارد، اما شما می توانید افکت های زیاد بهتر ی از وینیتینگ (vignetting) ته رنگ هایی که از حرکت لنزتان به اطراف حاصل می شوند به دست آورید و همچنین از عمق میدان فوق العاده کمی که ایجاد می نماید بهره مند شوید.روش کار به شرح زیر است…

چطور بدون لنز تیلت شیفت، عکـس هایی با افکت تیلت شیفت بگیریم
۱
به طور دستی فوکوس بکنید لنزی که شما را قادر می سازد تا به صورت دستی فوکوس بکنید برای اینروش ضروری است، درحالیکه حلقه دیافراگم دستی نیز به شما کمک خواهد کرد. همچنین به اینکه لنز به دوربین متصل نیست سنسور دوربین در معرض المان های مختلف موجود در هواست، خوبتر است که در جای ثابت و بدون گرد و غبار یا شن و ماسه خیلی عکاسی بکنید .
۲
دست های خود را آزاد بکنید مصرف از سه پایه به شما کمک خواهد کرد تا عکس زیبا های واضح و شارپ تری به دست آورید، با یک تایمر یا ریموت کنترل شاتر، دست های شما برای حرکت دادن لنز به اطراف آزاد خواهد بود. شما احتمال دارد زمان حرکت لنز نشت نور به دست آورید، پس جهت پیشگیری از این مشکل، یک چیز تیره مانند کارت سیاه را در دو طرف نگه دارید.
۳
بازترین دیافراگم را گزینش بکنید چنانچه لنز شما یک حلقه دیافراگم دستی دارد، آن را تا جایی که می توانید باز تنظیم بکنید (ضریب اف های کوچک تر) تا اجازه ورود نور زیادتری را بدهید، و عکس روشن تری در منظره یاب به شما بدهد. بدون لنز متصل به دوربین، شما قادر به استفاده از سیسـتم نورسنجی (metering system) دوربین نخواهید بود، پس می بایست با سرعت شاتر در مُد نوردهی دستی (manual) تست بکنید .
۴
پس زمینه را تمیـز نگه داریدتکنیک «لنز آزاد – Free-lensing» عمق میدان بسیار زیاد کمی ایجاد می نماید ، ولی هنوز اطمینان از این که پس زمینه بدون عوامل حواس پرتکن باشد (یک پس زمینه مات و تمیـز ) ایده بهتر ی است. ما برای تکمیل سوژه روشن و رنگارنگ خود، و برجسته تر کردن آن، در مقابل یک بوته سبز متراکم عکس زیبا گرفتیم، که به ارائه کمی بافت جزئیات نیز کمک کرد.
۵
مراقب شکاف باشیدبا مصرف از حرکات کوچک، لنز را با زاویه کمی نسبت به دوربین از آن دور بکنید . این کار شاید شکاف ایجاد نماید که باعث می شود به اندازه کافی نور به درون نشت نماید تا یک نور شدید خیره کننده در تصویر شما به وجود بیاورد، پس شکاف را کوچک نگه داشته از دست های خود برای مسدود کردن لبه ها مصرف بکنید . به جمله آسان تز لنز را حرکت دهید، اما دقت بکنید نور از شکاف ایجاد شده به سنسور نرسد و جلوی نشت نور را بگیرید.
۶
با دقت فوکوس بکنید فوکوس دقیق به کمی آزمایش نیاز دارد، ولی یک نقطه شروع خوب این است که از منظره یاب (ویزور) یا حالت نمای زنده (live view) جهت تنظیم نقطه فوکوس در مقابل یا دورتر از سوژه استفاده بکنید ، و پس لنز را کمی به جلو یا عقب حرکت دهید تا سوژه مورد نظر در فوکوس واضح و شارپ قرار گیرد.
مراقب گرد و غبار باشید!اینروش سنسور و لنز شما را نسبت به گرد غبار آسیب پذیر می نماید . چنانچه نمی خواهید چنین ریسکی بکنید، راه های دیگری برای به دست آوردن یک افکت مشابه وجود دارد: یک مورد مصرف از Lensbaby Spark شرکت Lensbaby است، که با قیمتی حدود ۹۰ دلار تجربه عکاسی تیلفت شیفت را به شما هديه می نماید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک