شکل های مختلف چاه فاضلاب

با آنکه پیشرفت های فروانی در حوزه های بهداشت محیط و آب فاضلاب صورت گرفته شاهد ورود تکنولوژی صنعت به این بخش می باشیم، باز در این بخش از نحوه های سنتی استفاده می شود. شبکه همه ی فاضلاب بستری مناسب به منظور دفع تصفیه فاضلاب های خانگی صنعتی به همراه رعایت نکات بهداشتی است ، ولی در محل هایی که این بستر به چشـم نمی خورد ناگزیر به استفاده ازروش های سنتی هستیم به مفهوم حفر چاه و دفع فاضلاب در چاه.
4 شکل های مختلف چاه فاضلاب
تخلیه چاه

تخلیه چاه,حفاری چاه,لایروبی چاه

با آنکه مصرف از چاه های فاضلاب در صنعت آب و فاضلاب هنوز چشـم گیر است ولی این نوع چاه ها بر روی محیط زیست اثرات سویی گذاشته باعث آلوده شدن آب های زیر زمینی می شوند. بدون اشاره به این امر که این نوع چاه ها نیاز به توجه رسیدگی دارند. عدم این رسیدگی تذکر به چاه های فاضلاب ممکن است باعث ظهور سوانحی ناخوشایند و ناگوار شود.

چاه های فاضلاب بر دو شکل هستند :

۱– چاه جذبی

۲– چاه سپتیک

گزینش نوع چاه بسته به عوامل محیطی است . این فاکتورها حاوی جنس خاک، نوع زمین و سطح آب های زیر زمینی می شوند.

۱– چاه جذبی

همان گونه که از نام این نوع چاه بر می آید، اساس عملکرد آن ها بر مبنای عمل جذب است . به این معنا که این نوع چاه برای داشتن کارکرد مناسب باید قادر به جذب آب باشد. برای استفاده از این نوع چاه (چاه جذبی) می بایست نسبت به جنس خاک و نوع زمین توجه داشت. برای جذب خوب آب و فاضلاب توسط چاه جذبی بایستی جنس خاک آن، جاذب آب باشد. زمین هایی که در شن و ماسه و یا خرده سنگ دارند به منظور حفر چاه جذبی مناسب می باشند . شن و ماسه به اینکه بین ذرات حفره های ریزی دارند، در جذب آب به خوب ی عمل می کنند. نمی بایست نسبت به حفر چاه جذبی در خاک رس و زمین های حاوی رس زیاد كار کرد، به این دلیل که رس در جذب آب به بهتر ی عمل نکرده آب فاضلاب داخـل چاه انباشته شده در نتیجه سرعت فرآیند پر شدن چاه بالا خواهد رفت.

یک چاه جذبی از سری هایی تشکیل شده است که به صورت زیر هستند .

حفر چاه

حفر چاه

الف) گلدانی

گلدانی جمله است از دهانه چاه که شکلی مخروطی، قیفی و یا گلدانی شکل دارد. گلدانی محل اتصال لوله های فاضلاب به چاه فاضلاب است. انتهای لوله های فاضلاب بایستی توسط گلدانی وارد چاه شوند و نقش هدایت کننده آب فاضلاب به داخـل چاه داشته باشند.

ب) میله

میله چاه جمله است از بدنه مهم چاه یا همان دیواره چاه که به شکل استوانه ای بلند عمود بر زمین است . دو پارامتری که بر روی اندازه چاه تاثیر می گذارند عبارتند از قطر و ارتفاع میله چاه. به جمله دیگر هرچه قطر و ارتفاع میله بیشتر باشد اندازه چاه بیشتر خواهد شد. قطر میله میزان ی ثابت است ولی ارتفاع میله بر حسب میزان مصرف از چاه تغییر می یابد.

ج) انباره

به فضای انتهاب چاه که قطر آن بیشتر از میله باشد انباره گویند که شکل آن شبیه با یک گنبد است . دلیل حفر انباره در کف چاه افزایش اندازه چاه، محل دفع فضولات، بیشتر شدن جذب آب است . انباره چاه به اینکه با آب سطح ارتباط بسياري دارد در افزایش جذب آب در زمین نقش دارد.

اندازه انباره به موارد متنوعی بستگی دارد، آن ها را می توان به صورت زیر نام برد:

میزان نفوذ پذیری خاک
عمر چاه
تعداد طبقات ساختمان
تعداد افراد ساکن در ساختمان
نوع فرد ی ساختمان
تعداد سرویس بهداشتی حمام

این عوامل را در زمان حفر چاه فاضلاب بایستی در نظر داشت از طرف دیگر چنانچه آب باران نیز وارد چاه فاضلاب می شود، باید آن را هم به عنوان فاکتور دیگر محاسبه کرد.

۲– چاه سپتیک

با آنکه ظاهر این چاه شبیه به یک چاه نیست به آن چاه گویند. چاه سپتیک فرق ی که با چاه جذبی دارد این است که بر خلاف آن چاه که آب و فاضلاب را در خود جذب می نماید ، نسبت به نگه داشتن این دو عمل می نماید و در زمین نفوذ نمی دهد. اساس کار چاه سپتیک به این شکل است که ابتدا آب فاضلاب وارد این نوع چاه شده پس تا معین یا زمان پر شدن چاه در آن باقی می مانند تا بعدا توسط تانکر تخلیه چاه دستگاه های ویژه نسب به تخلیه آن ها از داخـل چاه اقدام شود.

این نوع چاه در نتیجه باید گفت انباری از فاضلاب است و نباید فاضلاب را در خود نفوذ دهد. پس جنس چاه سپتیک باید از جنس بتن یا مصالحی باشد که نسبت به نفوذ خوردگی مقاوم باشند تا به خوب ی نقش حفاظتی خود در مساوی فاضلاب داخـل را ایفا کنند و مجوز به خروج آن ندهند.

جنبه های بد این نوع چاه نسبت به نوع جذبی کمتر است ، به این که فاضلاب و آب هایی که آلودگی دارند را وارد مسافرت ه های زیر زمینی نمی نماید . ولی با این حال هم جایگزین شبکه فاضلاب روش های نوین تصفیه فاضلاب نخواهد شد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک