مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن

مزیت های زیاد ، تلگرام را از واتس اپ (و وایبر) متمایز می نماید اما در صورت استفاده از آن جهت تشکیل گروه های مجازی، بایستی از معایب آن هم اطلاع داشت.
284447 yXDQzOWh مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن
دانلود تلگرام

تلگرام فارسی,دانلود تلگرام,حذف اکانت تلگرام

تلگرام (مانند وایبر) قرار است همـواره رایگان باشد اما واتس اپ رسما تنها یکسال رایگان است هرچند شاید در عمل بعد از یک سال سرویس آن قطع نشود (نرخ تمدید سالانه واتس اپ ناچیز (یک دلار) است اما به خاطر این که این پرداخت “از نظر فنی” برای بعضی به جهت از داخـل کشور ایران دشوار است، این تمدید کمتر رخ خواهد داد.) احتمـا ل می رود با وجود رقیب های رایگان ، واتس اپ سرویس های معمول را همیشه عرضه نماید .

سرعت تلگرام خیلی بیشتر از وایبر و واتس اپ است. این را بایستی در ارسال فایـل اختصاصی تست نمود نه در ارسال فایـل تکرار ی. در فایـل دوباره تکرار ی ارسال در مقایسه با واتس اپ با سرعت یکسان انجام می شود ولی در ارسال فایـل اختصاصی و در دریافت به هر حال تلگرام زود تر از واتس اپ است. (وایبر در این مقایسه اهمیت ارزشمند ی ندارد)

در تلگرام فرمت های بیشتری (ظاهرا تمام نوع فایل) قابل ارسال است (برای مثال pdf که در وایبر و واتساپ قابل ارسال نیست) وایبر در این زمینه زیاد ناتوان واتس اپ بسیار زیاد کم توان است.

هر فایل قابل ارسال با تلگرام تا “یک گیگا بایت” می تواند باشد. (در وایبر برحسب نسخه دستگاه فرق هایی وجود دارد ولی در میزان چند مگابایت است) (برای مقایسه در نظر داشته باشید که میزان اکثر اندازه فایل قابل ارسال با سرویس های رایج ای میل، تنها بیست مگابایت است)

در تلگرام و واتس اپ محدودیتی برای تعداد حروف متن ارسالی وجود ندارد ولی در وایبر امکان ارسال متون بیش از ۱۰۰۰ کاراکتر وجود ندارد. (در تلگرام متن به هر میزان که زیاد باشد، بوسیله نرم افزار به صورت بخش های جدا از هم اما پی در پی ارسال می شود و نوشته ی دیگران در بین متن زیاد شما قرار نمی گیرد)

تعداد اعضا در گروه تلگرام تا ۲۰۰ نفر میسر است. (در وایبر و واتس اپ این تعداد ۱۰۰ است؛ با استفاده از باگی که در تلگرام وجود دارد می توان تعداد افراد حاضر در گروه را به بیش از یکصد نفر ارتقا داد!)

در تلگرام امکان reply کردن یک پیام معین در گروه وجود دارد تا جواب ها با یکدیگر تداخـل پیدا نکنند. به این ترتیب که در این حالت جواب شما در گروه به نحوی درج می شود که معین است که این جواب به کدام پیام بوده است. (همين طور با لمس این پاسخ، بر می گردید به متن مورد اشاره)

در تلگرام امکان استفاده از هشتگ # امکان آرشیو کردن پیام های انتخاب ی و نیز امکان broadcasting وجود دارد.

در تلگرام می توان با مصرف از @ شخص را در گروه متوجه پیام اختصاصی کرد.

در تلگرام افراد حاضر در گروه اگر شماره های یکدیگر را روی گوشی ذخیره نداشته باشند قادر به مشاهده شماره تلفن یکدیگر نیستند این مساله برای کشورهای عقب افتاده (و در هر کشوری در گروه هایی که آدم های عقب افتاده را در دارند) که گاه خانم ها مورد مزاحمت گاهي آقایان قرار می گیرند بسیار زیاد ارزشمند است به این ترتیب که شخصی که مورد مزاحمت قرار گرفته می تواند با بلاک کردن شخص مزاحم امکان ارتباط را از وی بگیرد در حالی که در برنامـه های وایبر واتس اپ به قابل مشاهده بودن شماره ارتباط ها، بلاک کردن تنها امکان مزاحمت از طریق همان پروگرام را از بین می برد وبقیه راه های ارتباط وجود دارد.

و چند مزیت دیگر ….

یک اشکال بزرگ اما قابل رفع تلگرام این است که فعلا رواج کمتری دارد. (و تجربه نشان می دهد که گاهي به این بهانه که به اندازه کافی نرم افزار این شکلی روی گوشیشان هست حال نصب کردن آن را ندارند! گاهي گوشی ها هم قابلیت نصب وایبر و واتس اپ را دارند ولی قابلیت نصب تلگرام را نه؛ با این حال این نرم افزار با سرعت بسياري در حال گسترش است)

نکاتی هم هست که شاید در شرایطی مزیت در شرایطی عیب محسوب شود. جهت مثال در تلگرام وقتی عضو نو ی را به گروه می افزایید، این عضو برخلاف وایبر و واتس اپ قادر است مطالب قبلی را هم مشاهده نماید. (این نکته در گاهي موارد مانند حالتی که شخصی به غلط به گروه اضافه شده است یک عیب غیر قابل چشم پوشی محسوب می شود به این ترتیب که در وایبر (در ورژن های ) یا واتس اپ می توانید شخص را در نخستین فرصت حذف بکنید بدون آن که گفت گو و مطالب قبلی را رویت نماید در تلگرام شخص جهت لحظه که عضو شود تمام مطالب را از شروع تا اخراج یا ترک بر روی گوشی یا تبلت خود خواهد داشت این اشکال توام با این ویژگی که هر عضو غیر آدم ین می تواند فردی را اضافه نماید می تواند به اشکال بزرگی تبدیل می شود) ظاهرا در نسخه های تلگرام این اشکال (مشاهده مطالب قبلی) رفع شده است.

همچنین قادر است مانند وایبر برخلاف واتس اپ اشخاص جدید ی را به گروه اضافه نماید . (اما در تلگرام، مانند واتس اپ ورژن ی نو وایبر (بر خلاف ورژن های گذشته وایبر)، آدم ین قادر به حذف عضو است .)

وایبر در ورژن های به روز شده خود اجازه می دهد که آدم ین، شخص یا اشویِژگزینشه دیگری را به عنوان آدم ین اضافه نماید که این برای حالتی که یکی از آدم ین ها دسترسی خود را به دلیل نرم افزار ی یا سخت افزاری یا عدم از دست دهد مفید است اما اشکالی که وجود دارد این است که در گروه های از پیش تشکیل شده ی وایبر، وایبر قادر به تشخیص ایجاد کننده گروه نیست و به هر شخصی که اولین بار اقدام نماید اجازه می دهد که نقش آدم ین را داشته باشد!

از کمبودهای ورژن های قبلی تلگرام نداشتن امکان مکالمه رایگان بود که مدتیست با ارائه برنامـه کالگرام این کمبود رفع شده است. (امکان مکالمه ویدیویی از مدتی پیش در وایبر و اخیرا در واتس اپ وجود دارد، متاسفانه نرم افزار وایبر در ایران دچار اختلال است و همـواره قابل استفاده نیست)

یک نرم افزار مشابه، جهت افرادی که اینترنتشان فیلتر نیست، مسنجر فیس بوک (با امکان مکالمه و ایجاد گروه و دسترسی به مسیج ها فرندهای فیس بوک) است که اخیرا استفاده از آن در حال گسترش است همين طور نرم افزار لاین در تلاش است که با رابطه به زبان های مکانی با فرد ان در بین آن ها محبوبیت خود را بیشتر شدن دهد. در آینده در مورد این دو برنامـه خواهم نوشت.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک