نشانه های هشدار دهنده ی بیماری آلزایمر

نشانه های هشدار دهنده ی بیماری آلزایمر
alzheimers 03 نشانه های هشدار دهنده ی بیماری آلزایمر
تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

۱- افت حافظه که بر روی عملکرد روزمره تاثیر می گذارد

فراموش کردن گهبرخي قرارهای ملاقات اسامی همکاران یا شماره تلفن یک دوست بعدا به خاطر آوردن آن ها امری طبیعی است. فرد مبتلا به آلزایمر شاید چیزهایی را مکرر فراموش نماید و بعدا آنها را به یاد نیاورد ، خصوصا چیزهایی که اخیرا اتفاق افتاده باشند. یکی از شایعترین علایم آلزایمر ، از دست دادن حافظه به ویژه فراموش کردن مطالب تازه به ذهن سپرده شده است. بقیه حاوی فراموش کردن تاریخ ها رویدادهای خیلی مهم هستند دوباره تکرار نمودن یک مطلب به صورت مرتب تکیه بر وسایل کمکی حافظه (مانند یادداشت های یادآور یا وسایل الکترونیکی ) یا اعضای خانواده جهت چیزهایی که آنها عادت داشتند تا خود آنها را مدیریت کنند.

۲- اشکال در انجام وظایف و کارهای آشنا

افراد مشغول ممکن است گاهي وقتها اوقات حواس پرت بشوند. شخص مبتلا به آلزایمر شاید درباره کارهایی که در تمام زندگی برای شان آشنا بوده اند مانند آماده نمودن غذا با مساله روبرو شوند. افراد مبتلا به آلزایمر در اتمام کارها یا وظایف هـر روز با سختی روبرو می شوند. برخي وقتها اوقات افراد احتمالا در رانندگی تا محل آشنا ، مدیریت و کنترل بودجه در محل کار یا به خاطر آوردن قواعد گیم مورد علاقه با مساله روبرو شوند.

۳- مساله در تکلمات زبانی

هرکسی گاهي وقتها اوقات در پیداکردن عبارت ی صحیح مساله دارد اما فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است کلمات آسان را فراموش نماید یا کلمات را تعویض نماید ، در درک عبارت سازی دچار مساله می گردد. افراد مبتلا به آلزایمر شاید در دنبال کردن مکالمه با مساله روبرو شوند. آنها شاید در وسط یک گفت گو توقف کنند هیچ ایده ای برای ادامه ی آن نداشته باشند یا اینکه شاید خودشان دوباره تکرار کنند. احتمالا در واژگان با اشکال پیش روند در پیدا کردن کلمه ی صحیح یا غلط صدا زدن اشیاء مساله داشته باشند.

۴– عدم شناسایی مکان و زمان

فراموش کردن روز هفته یا مقصد برای یک لحظه امری عادی است. اما فرد مبتلا به آلزایمر شاید در خیابان گم شود ، و نداند که چطور به آنجا رفته یا چطور به خانه رسیده. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر احتمالا حساب تاریخ و روزها فصل ها گذشت را از دست بدهند. آنها شاید در درک چیزی که شاید اتفاق لحظه ای و فوری باشد یا نه با مساله روبرو شوند. بعضی وقتها اوقات آنها شاید جایی که هستند یا چگونه ی به آنجا رفتند را فراموش کنند.

۵– قضاوت ضعیف

افراد شاید بعضی وقتها اوقات در صورت ابتلا به بیماری رفتن نزد یک پزشک را به تاخیر بیاندازند اما بالاخره مراقبت پزشکی را درخواست می کنند. شخص مبتلا به آلزایمر احتمال دارد دارای قضاوت ضعیفی باشد ، جهت مثال متوجه مساله پزشکی که نیاز به نگهداری دارد یا پوشیدن زیاد در یک روز داغ نباشد. افراد مبتلا به آلزایمر احتمالا تغییراتی را در قضاوت یا تصمیم گیری تجربه کنند. برای مثال ممکن وقت سروکار داشتن با پول قضاوت ضعیفی داشته باشند. شاید تذکر کمتری در آراستن یا تمیـز نگه داشتن خود صرف نمایند.

۶- مساله اندیشه انتزاعی

گاهي اوقات ، افراد شاید در وظایف یا کارهایی که نیازمند اندیشه انتزاعی است مانند تراز کردن چک بانکی مساله داشته باشند. شخص مبتلا به آلزایمر شاید موارد چشم گیری در چنین کارهایی داشته باشد ، برای مثال تشخیص ندهد که ارقام چک بانکی چه معنایی را می دهند.

۷- جابجایی غلط اشیاء

هر فردی می تواند به طور م کیف پول یا دسته کلید را جابجا بگذارد. شخص مبتلا به آلزایمر احتمال دارد اشیاء را در جاهای نامناسب قرار دهد: اتو در فریزر یا ساعت مچی در ظرف شکر.

۸- تغییرات در خلق و خو رفتار

هر فردی برخي وقتها اوقات ناآسان یا بدخلق می شود. شخص مبتلا به آلزایمر می تواند نوسانات خلقی متغیری را ظهور نماید – بدون هیچ معین زیر گریه بزند یا خشمگین شود.

۹- تغییر در شخصیت

فرد افراد می تواند تا حدودی با سن تغییر نماید. اما فرد مبتلا به آلزایمر می تواند گیج مظنون یا منزوی گردد. تغییرات شاید حاوی بی علاقگی یا بی توجه ی ، ترس یا کنش نمایی و تخلیه هیجانی کردن باشند.

۱۰- کاهش ابتکار و نوآوری

خسته شدن بیزار شدن از کار خانه کار های شغلی یا مسئولیت های اجتماعی امری عادی است ، اما بیشتر افراد دوباره شروع به نوآوری و خلاقیت می کنند. شخص مبتلا به آلزایمر شاید بسیار زیاد منفعل گردد.

مراحل بیماری آلزایمر

وهله ی پیش دمانس

نخستین علایم اکثرا به غلط در رابطه با پیری یا اضطراب تصور می شوند. آزمایش کامل روان شناختی عصبی می تواند موارد خفیف ادراکی را تا هشت سال پیش از آنکه شخص معیارهای بالینی را جهت تشخیص مریضی آلزایمر انجام دهد نشان دهد. این علایم اولیه می توانند بیشتر مجموعه کار های روزمره ی زندگی را تحت تاثیر قرار بدهند. از دست دادن حافظه چشـم گیرترین نقص بوده ، که به صورت اشکال در به خاطر آوردن مطالب جدید خود را نشان خواهد داد. موارد کوچک عملکرده ای اجرایی از عبارت حواس جمعی برنامـه ریزی انعطاف پذیری ، فکر کردن ، یا اختلالات در حافظه ی معنایی(حافظه ای از معانی و مفهوم ها ) ، نیز می توانند علامتی از مراحل اولیه مریضی آلزایمر باشند. عدم واکنش جواب را می توان در این وهله مشاهده نمود وهله ی پیش بالینی بیماری اختلال شناختی خفیف نامیده شده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک