کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

%name کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

تور سنت پترزبورگ

در ۳۰ کیلومتری سنت پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد که معنای آن دهکده تزارها است . در این محل قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر قرار دارد.
این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد قرار داشت بعد از پیروزی روسیه بر ارتش سوئد بازپس گرفته شد و پتر کبیر در سال ۱۷۰۸ این منطقه را به همسر خود جايزه داد. طی سال های ۱۷۱۷ تا ۱۷۲۳ با دستور کاترین اول برانشتین (معمار بزرگ روس) قصر سنگی را در آن احداث نمود چون قصد داشت این قصر را به عنوان جايزه ای غیر منتظره به پتر کبیر اهدا نماید، بودجه ی خیلی بسياري را برای آن نرخ نمود، بعد از بازگشت پتر کبیر از میدان نبرد، به جای شادی کاترین را بسیار زیاد سرزنش نمود. طی سال های ۱۷۵۲ تا ۱۷۵۶ یک دختر پتر کبیر، الیزابت اول راسترلی (معمار ایتالیایی دربار) را برای گسترش ی کاخ به یادبود مادرش به خدمت گرفت. راسترلی این قصر را گسترش داد و به قشنگ یی آن یاری شایانی نمود. قصر بزرگی که امروزه در دهکده تزارها قرار دارد حاصل زحمات ایشان است. این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول ۳۰۰ متر با پله های بزرگ اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آیینه کاری استفاده شده است و وسایل مورد مصرف خانواده تزار شخص تزار در این قصر قرار دارند.

%name کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

در وقت حکومت کاترین کبیر کلیسای اختصاصی خانواده تزار، حمام سرد همراه با اتاق عقیق پارک های بزرگی به سبک های فرانسوی انگلیسی همين طور گالری بزرگ کامرون به کاخ تابستانی اضافه گردید. راسترلی به سبک باروک ساختمان ها را ارایش می نمود، اما کامرون به سبک کلاسیک عشق می ورزید. این دوگانگی در سبک های معماری، قشنگ یی فوق العاده ای به این قصر بخشیده است. در داخـل پارک انواع ساختمان های کوچک از عبارت ارمیتاژ کوچک، ساختمان قوت دریایی، استراحتگاه تابستانی مجسمه های رومی قرن هجدهم قرار دارند.
در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبود پیروزی ارتش روسیه بر قوت دریایی عثمانی در سال ۱۷۷۰ در دریای سیاه تولید و ساخته شده است. در سال های ۱۷۹۲ تا ۱۸۰۰ قصر الکساندر به این مجموعه اضافه گردید.
در سال ۱۸۱۱ مدرسه ای ویژه اشراف زادگان و تیزهوشان در این مجموعه ساخـته شد. این مدرسه اشخاصی چون الکساندر پوشکین (بنیانگذار ادبیات کلاسیک روس) را پرورش داد. پوشکین تا سال ۱۸۱۷ در این مدرسه به فراگیری علم دانش مشغول بود.
دهکده تزارها تا سال ۱۹۱۷ قبل از پیروزی انقلاب در ماه اکتبر هم چنان قصر تابستانی تزارها بود و بعد از انقلاب این محل با فرمان لنین ملی اعلام شده به موزه تبدیل گردید. در سال ۱۹۳۷ در یکصدمین سال فوت پوشکین، شاعر بزرگ زیاد دیده شده روس این محل به شهر پوشیکن تغییر نام پیدا کرد تا امروز به این نام زیاد دیده شده است.
بدون تردید یکی از جالب ترین نقاط این قصر اتاق کهربا است که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز، صندلی، تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا تولید و ساخته شده است و بازدید کنندگان بسياري را از تمام نقاط جهان به خود جلب کرده است. ضروری به ذکر است در حمله آلمان ها به روسیه تمام کهربا های آن به سرقت رفت اما اتاق طی ۲۴ سال با سه تن کهربا مرمت شد وهمزمان با سیصدمین سالگرد تولد شهر سنت پترزبورگ درب های آن جهت نمایش عمومی به روی بازدیدکنندگان باز شد.

%name کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

وب سایت رسمی تزارسکویه سلو: http://eng.tzar.ru

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک