روش نصب جوملا در دایرکت آدم ین (Directadmin)

آموزش نصب جوملا در دایرکت آدم ین (Directadmin)
what is joomla روش نصب جوملا در دایرکت آدم ین (Directadmin)
آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این مقاله نصب جوملا و بسته نصب سریع جوملا در دایرکت آدم ین (سیسـتم مدیریت هاست Directadmin) همراه با تصاویر ذکر جزئیات روش داده می شود به سوالات شما در بخش نظرات جواب داده خواهد شد.
در نصب جوملا یا بسته نصبی جوملا شما یه فایل زیپ دارید که از سایت دریافت جوملا و یا از وب سایت خرید و دانـلود قالب با عنوان بسته نصب زود جوملا دریافت کرده اید. مد نظر داشته باشید که بسته نصبی جوملا بسته نصب سریع قالب ها از نظر شیوه نصب با یکدیگر هیچ فرق ی ندارد. پس در صورتی که می خواهید بسته جوملا یا بسته نصب سريع را در سیسـتم مدیریت هاست دایرکت آدم ین (Directadmin) نصب نمایید این روش به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بسته را به راحتی در دایرکت آدم ین نصب نمایید

چنانچه بسته نصبی جوملا را از وب سایت جوملای جهان ی دانـلود کرده باشید بسته شما نامش شبیه به این است: Joomla_3.4.8-Stable-Full_Package.zip

و چنانچه در حال نصب بسته نصب زود قالب دانلود ی از سایت جومی هستید نام بسته شما شبیه به این است: Persian_JM_XXX_Quick_Start_Package_V1.1_J3.x_Coded.zip

در قالب های خریداری شده از وب سایت جومی چند فایـل جهت شما ارسال می شود که ضروری است فایل صحیح را برای نصب انتخاب نمایید. چنانچه می خواهید بسته نصب سریع را نصب بکنید توجه بکنید که در نام فایـل به احتمال زیاد کلمه Quick Start وجود داشته باشد اگه می خواهید بسته نصبی شما فارسی باشد ضروری است به وجود کلمه Persian در نام فایـل دقت بفرمایید. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه به این آدرس مراجعه نمایید: نحوه استفاده از فایل های قالب‌های وبسایت جومی

حال که فایل بسته نصبی ما معین شد در ادامه وارد مراحل نصب می شوید:

۱- در وهله اول لازم است وارد بخش مدیریت دایرکت آدم ین شویم. جهت ورود به بخش مدیریت دایرکت آدم ین شما به سه مورد نیاز دارید: ۱- آدرس ورود به دایرکت آدم ین (در بسياري از هاست ها آدرس مدیریت دایرکت آدم ین با اضافه کردن دو نقطه ۲۲۲۲ به انتهای آدرس دامنه معین می شود مانند: www.domain.com:2222. اما این فقط یک مثال است. مطمئنا این آدرس را مدیر هاست در اختیار شما قرار داده است ) ۲- نام فرد ی ۳- رمز گذشتن

نکته: ظاهر دایرکت آدم ین در ورژن های مختلف آن کمی شاید مفرق باشد ولی عملکرد آن فرق ی ندارد.

۲- در این وهله لازم است فایل نصبی خود را در بخش مدیریت فایـل های دایرکت آدم ین آپلود بارگذری بکنید . در صفحه اصلی مدیریت دایرکت آدم ین روی مورد files کلیک نمایید:

پس وارد پوشه public_html شوید:

چنانچه هاستتان را برای اولین بار است که می خواهید مصرف بکنید در درون public_html میزان ی فایـل وجود دارد که لازم است تمام این فایـل ها را حذف نمایید برای افرادی که قبلا روی سایتشان اطلاعاتی بوده توصیه میشه برای آن که مشکلی پیش نیاید تمام فایل های موجود در پوشه public_html را حذف کنند تا بعد از راه اندازی سایت، سایت بدون مساله و پاک داشته باشند. جهت حذف فایـل های موجود روی مورد Select پس بر روی مورد Delete کلیک نمایید.

هم اکنون برای آپلود فایل در پایین همین صفحه بر روی مورد Upload files to current directory کلیک نمایید:

از طریق مورد Choose File فایل مورد نظر را در رایانه خود گزینش کرده ، پس بر روی مورد Upload Files کلیک بکنید .

اگر آپلود به صورت کامل انجام شده باشد با پیام Upload successful مواجه خواهید شد. پس بر روی مورد here (در تصویر زیر معین شده) کلیک نمایید تا به public_html برگردید:

نکته: اگر در حال نصب بسته نصب سريع قالب های تجاری غیر رایگان وب سایت جومی هستید به اضافه بسته نصبی که آپلود کردید فایلی با نام tmplicence.txt هم برای شما ارسال شده لازم است آن را هم به همین شیوه در همین مسیر آپلود نمایید.

۳- در این وهله ضروری است بسته آپلود شده را از حالت زیپ خارج (Extract) نمایید. برای این کار در همان پوشه public_html روبروی نام فایل بر روی مورد Extract کلیک بکنید :

در صفحه باز شده هم مجددا بر روی مورد Extract کلیک بکنید :

اگر عملیات به درستی انجام شده باشد پیام File Extracted نمایش داده می شود. پس بر روی مورد go که در تصویر معین شده کلیک نمایید تا به صفحه قبل برگردید.

۴- در این وهله می بایست دیتابیس همراه با نام کاربر ی رمز گذشتن ایجاد نمایید. جهت این کار ابتدا با کلیک بر روی مورد home به صفحه اول دایرکت آدم ین بر می گردید.

در صفحه اول دایرکت آدم ین بر روی مورد MySQL Management کلیک بکنید :

در صفحه باز شده بر روی مورد Create new Database کلیک بکنید :

در بخش دیتابیس Database Name Database Username برای هر کدام یک کلمه حداکثر ۷ کارکتری انگلیسی بنویسید فقط از حروف عدد مصرف بکنید . سعی بکنید برای امنیت بیشتر، این کلمات معنا دار نباشند. (برای مثال از اسم خودتان مصرف نکنید).

جهت Password پیشنهاد میشه از پسورد گزینش ی دایرکت آدم ین استفاده بکنید و روی مورد Random کلیک کرده پس بر روی مورد Create کلیک نمایید.

در وهله بعد بایستی به شما اطلاعات دیتابیس را مانند تصویر به صورت کامل بدهد. چنانچه خطا یا error دریافت کردید احتمـا لا در بخش Database Name Database Username کاراکتر های غیر مجاز وارد کرده اید و یا تعداد کاراکترها بیش از ۷ کاراکتر است.

زمانی که اطلاعات دیتابیس به شما نمایش داده شد، به احتمال زیاد آن را کپی بکنید و در جایی ایمن نگاه دارید زیرا در نصب و یا بعد از آن مورد نیاز خواهد بود.

۵- اکنون ضروری است وارد مراحل نصب جوملا شویم. جهت این کار تنها کافیست آدرس دامنه (Domain) وبسایت را در مرورگر وارد نمایید تا وارد مراحل نصب جوملا شوید.

در این وهله اگر از از بسته نصبی جوملای فارسی استفاده کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. اما اگر مراحل صفحه انگلیسی بود از طریق مورد انتخاب زبان این مورد را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.

نام سایت: در این بخش اسم سایتتان هر چه که هستن را می نویسید مثلا: “گروه فناوری و اطلاعات جومی”.

ایمیل مدیر ارشد: پست الکترونیکی ی که در این بخش وارد می بکنید پست الکترونیکی مهم وب سایت شما خواهد بود و گزارشات تمام کار ها چنانچه قرار باشد به مدیر اطلاع داده شود به این پست الکترونیکی اعلام می شود.

نام فرد ی مدیر ارشد: نام فرد ی جهت مدیر مهم وب وب سایت فردی که دارای تمام دسترسی ها در جوملا خواهد بود. این شناسه فرد ی زیاد با اهمیت هست و سعی بکنید برای این مورد از حروف پیچیده مصرف نمایید به هیچ عنوان از کلمه های آسان مثل “admin” یا “test” یا “demo” استفاده نکنید. سعی بکنید کلمات بی مفهوم با ترکیب اعداد استفاده نمایید.

رمز عبور کردن مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر ابیشتر شدن که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی بکنید رمز پیچیده گزینش بکنید که حاوی حروف بزرگ کوچک همچنین اعداد کاراکترها باشد، همين طور می توانید از فاصله نیز استفاده نمایید. پسورد شما بهتر است که حداقل ۸ کاراکتر پیچیده باشد.

دوباره تکرار رمز رد شدن مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا نوشتید را در این بخش دوباره تکرار بکنید .

شرح ات متا: این مورد اجباری نیست اما می توانید شرحی از توضیح ات کار های سایتتان زیاد کوتاه بنویسید. بعد از تکمیل این موارد بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۶- این وهله مربوط به انجام تنظیمات مربوط به پایگاه داده یا همان دیتابیس است. در این بخش به اطلاعات دیتابیسی که در وهله ۴ ساخـته اید نیاز است.

نوع پایگاه داده: این مورد نیازی به تغییر ندارد و بر روی mySQLi می بایست بماند، به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا بوسیله کارشناس انجام خواهد شد.

نام هاست: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخـته اید با نام Host معین شده است. اما این مورد در ۹۹٪ مواقع می بایست با کلمه : localhost تکمیل شود.

نام فرد ی: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که تهیه و تولید اید با نام Username معین شده و کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد tesffda_ai4onk2 است.

رمز رد شدن : این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخـته اید با نام Password معین شده و کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد l92nefuze است.

پیشوند جداول: این مورد پسوند جداول دیتابیس است که به صورت اتفاقی رندوم بوسیله جوملا برای سایت شما در نظر گرفته می شود نیازی به تغییر آن نیست به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا بوسیله کارشناس انجام خواهد شد.

فرایند پایگاه داده قدیم: این مورد نیز نیازی به تغییر ندارد زیر پایگاه داده شما از قبل اطلاعاتی روی آن وجود ندارد.

بعد از تکمیل بر روی ادامه کلیک می کنیم.

۷- در وهله بعد از شما پرسش می شود که چه اطلاعاتی می خواهید با نصب جوملا بر روی وبسایت شما نصب شود. مورد های این صفحه در بسته های نصبی جوملا مفرق است.

اگر در حال نصب بسته قالب های سایت جومی هستید این صفحه را به این شکل مشاهده می بکنید :

در اینجا این مورد به صورت پیش فرض بر روی “نصب قالب فارسی دانلود شده از وب سایت جومی” قرار دارد و نیازی به تغییر وجود ندارد. در صورتی که آن را به هیچکدام تغییردهید قالب دانـلود شده از وبسایت جومی نصب نخواهد شد جوملای خام بدون قالب و اطلاعات نمونه جهت شما نصب می شود.

در اینجا می توانید بدون تغییر بر روی نصب کلیک کرده به وهله بعدی بروید.

اگر در حال نصب بسته جوملا دریافت شده از سایت مهم جوملا هستید در این وهله با تصویر زیر روبرو خواهید شد.

در این بخش امکانات متنوعی در زمینه با اطلاعات نمونه به شما می دهد که می توانید با سلیقه و نیاز خود مورد مناسب را گزینش نمایید پس بر روی مورد نصب کلیک نمایید.

۸- در وهله پایانی نصب به انتها رسیده است در این بخش شما چند مورد پیش روی دارید که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

در گاهي نسخه های نصبی در این وهله دکمه‌ای با نام “وهله اضافی: نصب زبان ها” وجود دارد دارند. با استفاده از این دکمه شما می توانید زبان‌های دیگری به جوملای اضافه بکنید که اما اجباری به مصرف از آن وجود ندارد لازم است بدانید که اگر هم اکنون از این مورد مصرف نکنید بعدها هم شما به راحتی می توانید از طریق مدیریت جوملا هر تعداد زبان اضافه که می خواهید به جوملای اضافه نمایید. اگر نمی خواهید از “دکمه وهله اضافی: نصب زبان ها” استفاده بکنید یا این دکمه در صفحه شما وجود ندارد لطفا وهله بعدی به مفهوم وهله ۹ را نادیده بگیرید و سراغ وهله ۱۰ بروید.

۹- اضافه کردن زبان اضافه به جوملا برای این کار بر روی دکمه “وهله اضافی: نصب زبان ها” کلیک بکنید .

زبان های مورد نظر خود را در لیست گزینش بکنید پس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

فعال کردن ویژگی چند زبانه: با فعال کردن این مورد وب سایت شما قابلیت چند زبانه شدن پیدا می نماید .

در مورد زبان پیش فرض مدیریت و وب سایت نیز می توانید معین بکنید زبان سایت مدیریت جوملای شما به صورت پیش فرض کدام یک از زبان های موجود باشد.

اما همان گونه که گفته شد بعد از انتها نصب و ورود به مدیریت جوملا نیز قادر به مصرف از این امکانات خواهید بود.

در انتها بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۱۰- حذف پوشه نصب جوملا: با زدن این دکمه پوشه نصب جوملا حذف می شود و شما امکان این را خواهید داشت که بتوانید وارد سایت مدیریت جوملای شوید. چنانچه این دکمه کلیک نشود پوشه Installation حذف نشود شما امکان مشاهده سایت و مدیریت را نخواهید داشت و مجددا این صفحه به شما نمایش داده می شود.

دکمه وب سایت شما را به مسیر مهم یا تمام آدرس سایتتان منتقل می نماید .

دکمه مدیریت نیز شما را به صفحه مدیریت جوملایتان منتقل می نماید . اما اگر این صفحه بسته شد نگـران نباشید با اضافه کردن کلمه administrator به آدرس سایتتان می توانید به راحتی وارد مدیریت جوملا شوید. مثلا: www.domain.com/administrator

نام کاربر ی رمز گذشتن مدیریت جوملای شما نیز همان است که در وهله ۵ جهت سایتتان در نظر گرفته اید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک