روش کار دستگاههای جوجه کشی

وش کار دستگاههای جوجه کشی
mazaya روش کار دستگاههای جوجه کشی
dquail

اتومبیل یا دستگاه جوجه کشی به وسیله ای اطلاق می شود که قابلیت ایجاد شرایطی مشابه با آنچه یک پرنده ی مادر بطور غریزی برای تبدیل تخم ها به جوجه فراهم می نماید را داشته باشد شرایطی که هر تخم نطفه داری در آن قرار بگیرد در معین ی بسته به نوع پرنده به جوجه تبدیل خواهد شد این شرایط عبارتند از :

۱- دمای کافی و یکنواخت

۲- رطوبت کافی و یکنواخت

۳- چرخاندن تخم ها برای پیشگیری از چسبیدن به پوسته

۴- تهویه ی مناسب

پس هر دستگاه یا اتومبیل جوجه کشی جهت تبدیل تخم به جوجه می بایست شرایط فوق را دارا باشد .

::: تامین تنظیم دما در اتومبیل جوجه کشی :::

گرما مورد نیازدر اتومبیل جوجه کشی از قدیم به روشهای مختلف تامین شده است از سوزاندن فضولات حیوانات در اتومبیل های جوجه کشی مصریان باستان مردم چین باستان گرفته تا پارافین و نفت و الکل آب گرم و قوت الکتریسیته که امروزه قوت الکتریسیته نسبتا در اکثر دستگاههای جوجه کشی بعنوان منبع تامین گرما مورد استفاده قرار میگیرد .

تنظیم دما هم با وسائل روشهای مختلف ی انجام می شده است , دریچه های تعبیه شده در بدنه اتومبیل های جوجه کشی قدیمی ابتدایی ترینروش تنظیم دما بوده هر چند روشهای متداولی بسته به نوع دستگاه مرسوم بوده و هست مثل ترموستات الکتریکی ، کپسول اتری ،کلید جیوه ای ، دماسنج جیوه ای ارتباط ی ، کلیدهای گرما ی الکتریک ( ترموستاتهای مکانیکی ) و . . .

اما امروزه با پیشرفت روز افزون علم تکنولوژی ترموستاتهای الکترونیکی با مدارهای ییچیده سنسورهای فوق حساس با کنترل دقیق دما تا ۲ دهم درجه ، کنترل دما در اتومبیل ها ی جوجه کشی را بسیار زیاد قابل اطمینان کرده هرچند بکار بردن این ترموستاتها تا میزانی تعرفه های تولید و ساخت دستگاه های جوجه کشی را بالا برده اما تا میزان قابل تذکر ی میزان ریسک را كم شدن داده و به نوعی کاربا دستگاههای مجهز به این ترموستات ها برای فرد ان آسان تر شده است .

::: تامین و تنظیم رطوبت در اتومبیل جوجه کشی :::

رطوبت یکی از عوامل تعیین کننده ی درصد موفق یت در جوجه کشی است تنها منبع تامین رطوبت آب است تولید رطوبت از آب به روشهای مختلف ی امکانپذیر است ، در ابتدایی ترین نوع قرار دادن ظرف آب در اتومبیل جوجه کشی باعث ایجاد رطوبت می شود حال اگر بتوان سطح آب را بصورت معین ی تنظیم کرد و میزان آن را با رطوبت سنج آسان اندازه گیری کرد به نحو مطلوب تری میتوان بر رطوبت مورد نیاز فرآیند جوجه کشی نظارت داشت.

پاشش آب در محیط بوسیله ی پمپ مخصوص یا به کارگیری از مدارات الکترونیکی جهت تولید بخار سرد یا همان مه سازها یا رطوبت سازهای آلتراسونیک میتواندروش تاثیر گذار ی در تامین رطوبت مورد نیاز باشد .

::: چرخش :::

یکی دیگر از لازم ه های جوجه کشی موفق چرخاندن تخمها در زمانهای معین است ، بصورت طبیعی مشاهده شده است مرغ مادر به جهت پیشگیری از چسبیدن زرده به پوسته و کیسه هوای داخـل تخم بطور مبوسیله هر ۳۵ دقیقه اقدام به چرخش تخمها می نماید ، در مقیاس صنعتی اینکار را هر ۱ ساعت یکبار برای تخم مرغ هر ۲ تا ۴ ساعت یکبار جهت تخم بلدرچین توسط ی موتورهای الکتریکی یا فشار جکهای بادی انجام میدهند و نحوه مرسوم چرخش تخمها بدین ترتیب است که با توجه به قرار گرفتن سر کوچک تخمها بسمت پایین در شانه ی ویژه دستگاه جوجه کشی این شانه را ۴۵ درجه نسبت به افق تغییر زاویه داده و بعد از گذشت مدت زمان معین این تغییر زاویه ۴۵ درجه ای نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال میکنند می بایست توجه داشت هر گونه چرخش می بایست به آرامی بدون تکانهای شدید انجام پذیرد زیرا تکان شدید باعث آسیب به جنین شده از میزان خوب یت در جوجه کشی میکاهد . هر چند چرخش بصورت دستی انجام میگیرد اما به دلایل مختلف از عبارت موارد بهداشتی و نوسانات دما رطوبت به علت باز شدن درب دستگاه توصیه نمی شود .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک