وزیر ارشاد: موضع ایران درمورد ‌ لغو حج تغییر نکرده است

وزیر ارشاد: موضع ایران در مورد ‌ لغو حج تغییر نکرده است
198094 431 وزیر ارشاد: موضع ایران درمورد ‌ لغو حج تغییر نکرده است
اخبار فوری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صراحتا اعلام کرد: حج عمره امسال برگزار نمی‌شود از سرگیری دوباره‌ی آن‌ها در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار ندارد.
به نقل از پایگاه خبری مردمی ها، علی جنتی شایعه‌های مربوط به ابه احتمال زیاد ل از سرگیری عمره در سال ۹۵ را قویا تکذیب کرد و به ایسنا گفت: مواضع رسمی ایران در مورد ‌ی لغو عمره تغییر نکرده و از سرگیری آن مطلقا در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست.

جنتی با اشاره به کوتاهی دولت عربستان جهت اجرای حکم دو مامور متعرض فرودگاه جده اظهار کرد: هرچند که این حکم در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران قرار نگرفته، ولی طبق وعده‌ی عربستان قرار بود آن دو مامور محاکمه شوند که آن حکم را بدرستی اجرا نکردند. آن‌ها (دولت عربستان) قبلا در مذاکره با ایران با استناد به قوانین‌شان حکم دو مامور فرودگاه را اعدام اعلام کرده بودند، ولی حتی حکم قانونی خودشان را درست اجرا نکردند.

او تاکید کرد: با توجه به برخورد دولت عربستان، جمهوری اسلامی ایران تا کنون برای از سرگیری عمره، كار رسمی انجام نداده است.

وی در ادامه‌ی سخنانش با اشاره به مواضع ایران در مورد ‌ حج، گفت: انجام مناسک حج جدا از موارد سیاسی ما نیست. روابط سیاسی ما با عربستان سعودی به گونه‌ای است که بسياري از این پل‌ها خراب شده مرمت آن بسياري را می‌طلبد، پس امکان برگزاری حج حداقل و مطلقا امسال وجود ندارد.

جنتی افزود: بایستی دید دولت عربستان در سال‌های آینده نظرات جمهوری اسلامی را با وجود تیرگی روابط سیاسی تامین می‌کند یا خیر. چنانچه آن‌ها بپذیرند با دولت ایران زائران ما مثل قدیم رفتار کنند، ممکن است حج برقرار شود، ولی به احتمال زیاد امسال حج انجام نمی‌شود.

دولت ایران از سال ۹۴ عمره را تا زمان اجرای حکم اعدام دو مامور فاسد فرودگاه جده، به حالت تعلیق درآورد. عربستان با آن‌که قبلا اعلام کرده بود شدیدترین احکام آن کشور را جهت آن دو مامور فاسد به اجرا می‌گذارند،طبق آنچه مسوولان سازمان حج و وزارت خارجه تا کنون گفته‌اند؛ حکم چندان با واقعیت‌ها غرابت ندارد. از طرف دیگر دولت عربستان با اعمال برخوردهای سیاسی در مذاکرات حج، زائران ایرانی را نیز امسال از حج تمتع محروم کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک