بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

2 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

تور مسکو

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در کنار رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و جمعی دیگر از مقامات و نمایندگان کشورهای اسلامی در مراسم افتتاح مسجد کامل مسکو کمپانی کرد.

در این مراسم که با حضـور جمعی از مقامات و شخصیت های داخلی و خارجی برگزار شد، پوتین، بزرگ ترین مسجد مسکو و اروپا را افتتاح کرد. این مسجد گنجایش بیش از ۱۰ هزار نماز گزار را دارد بزرگ ترین مسجد اروپا به شمار می رود.

پوتین در مراسم افتتاح این مسجد بزرگ در سخنانی با محکوم کردن اقدامات گروه تروریستی داعش اصرار کرد : فرموده قرآن در مورد سبقت گرفتن در کار نیک، آموزه‎ای برای تمام ما است.

او اصرار کرد دین مبین اسلام در طی قرن ها ی متمادی در روسیه ترویج یافته است و مسلمانان روسیه سهم بسزایی در ایجاد فرهنگ سازش عمومی در روسیه داشته اند.

رییس جمهور روسیه پس به اقدامات زشت ضد آدم ی گروه های تروریستی چون داعش اشاره کرد گفت این اقدامات هیچ ارتباطی با اسلام ندارند گروه هایی چون داعش به هیچ عنوان نماینده ادرود نیستند تنها چهره ادرود و مسلمانان را مخدوش می سازند.

اسلام دومین دین بزرگ در روسیه است. بعد از مذهب مسیحی ارتدوکس ادرود دین نزدیک به ۱۵ درصد از جمعیت کشور روسیه است.

1 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

3 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

8 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

9 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

گفتنی است در مراسم افتتاح مسجد کامل مسکو مقامات نمایندگانی از گاهي کشورهای اسلامی شرکـت داشتند. هیاتی نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و به سرپرستی حسین امیر عبدالهیان معاون وزارت امور خارجه در این مراسم که روز پیش از عید قربان برگزار شد (چهارشنبه) کمپانی داشت.

مساحت مسجد جامع جدید مسکو بیش از ۱۸ هزار و ۹۰۰ متر مربع است. عملیات تهیه و تولید این مسجد از سال ۲۰۰۵ شروع شده بود. این مسجد جایگزین مسجد کامل قدیمی مسکو شد که زیاد کوچکتر از مسجد فعلی بود. مسجد کامل قبلی مسکو از معدود مساجدی بود که در زمان اتحاد جماهیر شوروی نیز همچنان به کار خود ادامه می داد.

مسجد کامل مسکو در نزدیکی مجموعه ورزشی “المپیک” مسکو و در کوچه ای به نام “ویپولزوف” در نزدیکی خیابان “پراسپکت میرا” در مرکز مسکو واقع شده است.

این مسجد شش طبقه که با تعرفه ای بالغ بر ۱۷۰ میلیون دلار تاسیس شده است ،هفت مناره گنبد دارد که ارتفاع مناره های آن ۷۲ متر است.

در تولید و ساخت مجموعه نو المپیک مسکو بخشی از زیر بنای مسجد کامل سابق آسیب دید اعتراضاتی از طرف جامعه مسلمانان را برانگیخت اما در نهایت تصمیم بر آن شد تا مسجدی بزرگ و با شکوه به جای مسجد کامل قبلی که در سال ۱۹۰۴ بنا شده بود، تولید و ساخته شود.

پوتین در مراسم افتتاح مسجد کامل مسکو اعلام کرد که در دو دهه قدیم تعداد مساجد مسلمانان در روسیه بیش از دو مساوی ارتقا یافته است.

بر طبـق آمارها نزدیک به ۲۰ میلیون مسلمان در روسیه زندگی می کنند که از این تعداد تنها ۳ میلیون نفر در شهر مسکو هستند .

دولت ولادیمیر پوتین با وجود مبارزه سرسختانه با پدیده افراط گرایی برخي گروه های اسلامگرای تندرو که مناطق قفقاز شمالی داغستان چچن را مامن کار های خود کرده اند، تلاش دارد اسلام میانه رو رحمانی را به عنوان نماینده و نماد اسلام راستین در روسیه به عنوان راهکاری جهت مبارزه با افراط گرایی اسلامی ترویج دهد.
4 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد
5 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد
7 بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک